Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu.
Przeglądając stronę zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Regulamin strony.

Domeny internetowe / FAQ

DOMENY

Domena internetowa to unikalna nazwa, którą użytkownicy posługują się by odnaleźć stronę w internecie. Domena internetowa jest tym, czym jest adres domu w realnym świecie. Nazwa domeny wpisywana jest w pasku adresowym przeglądarki by wyświetlić konkretna stronę internetową. Można wykupić dowolną domenę internetową z dowolna końcówką (np. .pl) o ile jest ona wolna (ktoś jej wcześniej nie wykupił). Może to być nazwa firmy, nazwa produktu lub nazwisko. Posiadając domenę można posługiwać się adresami email w danej domenie. Domeny mają okres ważności i trzeba je okresowo przedłużać.
Nazwy domen internetowych mogą mieć różne zakończenia - np. .pl lub .com.pl. Końcówki domen różnią się ich przeznaczeniem i kosztem rejestracji lub przedłużenia. Przyjmuje się w Polsce najbardziej popularne końcówki to .pl (domena polska), .com.pl (domena polska funkcjonalna). Inne jakie występują to np. .eu (europejska), .com (komercyjna) itp. - pełną listę domen można poznać w naszym cenniku.
Od pewnego czasu istnieje możliwość rejestracji domen z polskimi znakami diakrytycznymi (ążśćęłó) w nazwie. Tego typu domeny noszą nazwę domen IDN (Internationalized Domain Name) i mają swój odpowiednik międzynarodowy.
Zapraszamy do wyszukiwania wolnej nazwy domeny w naszej wyszukiwarce. Wybrana nazwę można nabyć. Zaraz po złożeniu zamówienia nazwa jest rezerwowana dla Państwa w systemie na okres 14 dni by nikt nie mógł jej w międzyczasie zająć. Po uiszczeniu płatności (np. online) domena jest rejestrowana na wybrany okres.
Często poszukiwana przez nas nazwa domeny znalazła już wcześniej właściciela. W tym wypadku zawsze można wykupić domenę z inną końcówką (np. zamiast .pl wykupic .com.pl) lub można szukać innej nazwy. Czasami zdarza się też iż po jakimś czasie nazwa domeny jest zwalniana gdyż jej obecny właściciel jej nie przedłużył na czas lub z niej zrezygnował.
Transfer domeny to przeniesienie jej między rejestratorami domen. Jeśli wykupiłeś domenę w innej firmie i chciałbyś przenieść ją do nas (np. ze względu na lesze ceny) możesz to zrobić poprzez transfer. Transfer domeny jest bezpłatny i nie zmienia daty końca ważności domeny. Zmienia się jedynie firma zarządzająca domeną.
Każda domena ma swojego prawowitego właściciela (abonenta). W przypadku sprzedaży domeny lub nieprawidłowe rejestracji można zmianić dane właściciela domeny poprzez cesję. Cesja wymaga wygenerowania wniosku cesji, który musi zostać podpisany przez obie strony (zrzekająca się i przyjmująca domenę) i wysłany do nas np. faksem.
Abonent domeny to inaczej jej prawowity właściciel. Jego zmiana może nastąpić jedynie poprzez cesję.
Przedłużenie domeny na czas jest bardzo ważne. Jeśli domena nie zostanie przedłużona przepada, może wrócić na wolny rynek i zostać wykupiona przez inną osobę.